Uzman Psikolog Kimdir?

Evlilik terapisi
Evlilik Terapisi Nedir?
17 Ocak 2020
Ümraniye Psikolog
Değişim Terapi ile Ümraniye Psikolog Hizmeti
29 Ocak 2020

Uzman Psikolog Kimdir?

Hemen herkes hayatının bir bölümünde kendini, kaygılı, üzüntülü veya sıkıntılı hissedebilir. Bu gibi durumlar, spesifik bir olaydan kaynaklanabileceği gibi, modern dünyanın hızına ayak uyduramamak ile de ilgili olabilir. Kısacası herkes, hayatı boyunca stresli bir durumla karşılaşabilir ve bunun sonucunda uzman bir kişiden destek almayı isteyebilir. Bu noktada uzman psikolog unvanını taşıyan kişiler devreye girer ve bireylerin ruhsal durumunu tahlil ederek işe başlar. Peki kimler uzman psikolog unvanı alabilir?

Uzman psikolog, üniversitelerin dört yıllık psikoloji bölümünden mezun olan kişilerdir. Dört yıllık lisans eğitiminde psikolog adayları daha çok kuramsal ve teorik bir eğitimden geçerler. Psikolojinin hemen her dalı hakkında bilgi sahibi olurlar. Yüksek lisans eğitimi sırasında ise klinik psikoloji, gelişim psikolojisi, endüstri psikolojisi, sosyal psikoloji gibi alanlarda yoğunlaşırlar. Daha spesifik olarak, çift terapisinde, çocuk veya ergen psikolojisinde yoğunlaşmak da mümkündür. Hangi alanda yardıma ihtiyacınız varsa, o konuda uzmanlaşmış bir kişiden yardım alabilirsiniz. Örneğin ergenler için psikolog arayanlar, bu konuda çalışmış biri ile görüşebilirsiniz. Tüm bunlara ek olarak size yakın bir lokasyondaki bir uzmanla görüşmenizi tavsiye ederiz. Örneğin İstanbul Anadolu Yakasında ikamet ediyorsanız, Ataşehir uzman psikolog listesine bakabilirsiniz.

Bir Uzman Psikologa Ne Zaman Başvurmalı ?

Birçok kişi psikolojik bir rahatsızlığı olduğunu, ruhsal olarak zorlandığını kabul etmekte zorlanır. Yardım alındığında kolayca çözülebilecek problemler bile bu sebeple büyüyebilir ve içinden çıkılmaz bir hal alabilir. Peki bir uzman psikoloğa danışmanın zamanının geldiğini nasıl anlarsınız?

 • Gerginliğinizi bir türlü kontrol altına alamıyorsanız,
 • Gereksiz yere sinirleniyor, buna kendiniz bile şaşırıyorsanız,
 • Hiç sebepsiz yere duygulanıyor, sık sık ağlamaklı oluyorsanız,
 • Uzun süredir duygusal olarak stabil bir durumda değilseniz, çalkantılı bir ruh haliniz varsa,
 • Hayatınızda köklü bir değişiklik olduysa, değişime ayak uyduramıyorsanız,
 • Hayatınızı zorlaştıran fobileriniz varsa uzman bir psikoloğa danışmak konusunda acele etmelisiniz.

Uzman Psikoloğun Özellikleri

“İyi bir psikolog arıyorum” diyenler danışmayı düşündükleri kişilerin aşağıdaki özelliklere sahip olup olmadığına bakabilirler:

 • İyi psikolog, insanları manipüle etmez. Onlara kendi sorunları hakkında farkındalık kazandırmayı amaçlar.
 • Alanında uzman bir kişi, danışanına gündelik sorunlarla, iş veya aile problemleri ile başa çıkabilme yollarını gösterir. Kişilere sorun çözme yetisi kazandırır.
 • Danışanlarını yargılamaz veya eleştirmez. Onlara kendi fikirlerini empoze etmeye çalışmaz.
 • Psikologlar danışanları ile konuştuklarını, başkaları ile paylaşmaz.
 • Uzman psikologlar, insanların düşüncelerini okuma yetisine sahip sihirli varlıklar değildir. Karşılarındaki kişiye anlamaya çalışırlar.
 • Her psikolog bazı alanlarda özelleşmiştir. Örneğin aile içi bir sorunu çözmeye çalışırken aile danışmanı psikolog tercih edebilirsiniz.

İşte bu noktada; İstanbul Ataşehir ve Bakırköy’de  bulunan  Değişim Psikolojik Danışmanlık  Merkezimizde uzman psikolog Ayşe Yanık ile çalışan  Klinik  Uzman Psikologlar, Özel Eğitim  Uzmanı, Dil Terapisti ve Psikiyatr dan oluşan ekibiyle  danışanlarına birçok alanda hizmeti vermektedir.