Psikolojik Hastalıklar Ve Belirtileri Hayatınızı Eksiltmesin

psychologist listening her female patient lying couch writing down notes   e
Ataşehir Psikolojik Danışmanlık
9 Temmuz 2021
uzman psikolog
Psikolojik Hastalıklar İçin Detaylı Bir Rehber!
17 Eylül 2021

Psikolojik Hastalıklar Ve Belirtileri Hayatınızı Eksiltmesin

İnsanların bedensel açıdan iyi olmalarının yanında ruhsal olarak da iyi olmaları genel sağlık durumu açısından atlanmaması gereken bir detaydır. Bireylerin düşüncelerinin ve algılama biçimlerinin davranış olarak dışarıya aktarılması kaçınılmaz bir durumdur.

Bu iletişim sırasında ortaya çıkan sorunlar psikolojik açıdan bir sorun olduğunun anlaşılmasında etkilidir. Psikolojik hastalıklar ve belirtileri uzman tarafından değerlendirildikten sonra tanısı koyulacak kadar hassas konulardır. Yoğun stresle yaşamak, çeşitli ağrılarla karşılaşmak gibi ana belirtilerle kendini belli eden birçok hastalıktan bahsetmek mümkündür.

Bunlar arasında en sık görülenleri panik atak, fobi, anksiyete, depresyon gibi hastalıklardır. Psikolojik açıdan meydana gelen bu hastalıklar kişilerin iletişiminde sorun olmasını ve hayat kalitesinin bozulmasını sağladığından bazı aksaklık, değişim yaşanmasına da zemin hazırlar.

Psikolojik Sorunların Belirtileri

Kişinin kendini iyi hissetmemesinin yanında aynı zamanda bedeninde gördüğü bazı değişikliklerin nelerden kaynaklandığını araştırmaya başlaması sonucunda bazı psikolojik hastalıklardan şüphe duyulur.

Bu belirtiler şunlardır:

  • Geçmeyen kas ağrıları olabilir,
  • Yorgun ve halsiz hissedilir,
  • Karamsarlık ağır basar,
  • Hayatın gündelik işlerini yaparken zorlanmalar yaşanabilir,
  • İştahta gereksiz ve sebebi bilinmeyen şekilde açılma, kesilmeler görülebilir,
  • Uyku kalitesinde düşüşler yaşanır.

Bunların tamamı veya birkaçı bir araya geldiğinde psikolojik açıdan bazı durumların yolunda gitmediği anlaşılmalıdır. Uzman desteği almadan tedavisinde başarılı olmak ise oldukça zordur.

Psikolojik Sorunlar Neden Olur?

Belirtilerle karşı karşıya olan hastaların en sık sorguladıkları konu bu hastalıkların neden meydana geldiğidir. Kişiden kişiye değişiklik gösteren etmenlerden bahsetmek mümkün olsa da bazılarının genel nedenleri vardır. Mevsimden kaynaklı olarak görülen depresyonlar için kişinin hayatında küçük sorunlar olması bile yeterli olabilir. Mevsimin getirileri de melankoli ve depresyonu tetikleyebilir.

Psikolojik Sorunlar Nelerdir?

Belirtileri bu şekilde ortaya çıkan ve sosyal yaşamda fazlasıyla kalite kaybının olmasına neden olan psikolojik sorunların sayısı oldukça fazladır. Tanısı koyulmuş olanların sayısının 250’den fazla olduğu literatürde yer alır. Sayı yüksek olmasına karşılık genelde en sık görülenlere bakıldığında panik atak, depresyon, kaygı durum bozuklukları, anksiyete gibi sorunların daha çok görüldüğü ortaya çıkar.