Oyun Terapisiyle Çocukların Sorunları Ortadan Kalkıyor

Sağlıklı İlişkiler Ve Sosyal Hayat
Sağlıklı İlişkiler Ve Sosyal Hayat
19 Şubat 2021
Hiperaktif ve dikkat eksikliği değşim terapi
Hiperaktif ve Dikkat Eksikliği
8 Mart 2021

Oyun Terapisiyle Çocukların Sorunları Ortadan Kalkıyor

Çocukların iç dünyalarında neler yaşadıklarını anlamak kolay değildir. Bunun için çocukların ilgi gösterecekleri nesnelerden yararlanarak kendilerini ifade etmelerini sağlamaya çalışılır. Çocukların nesne ve oyuncaklardan yararlanarak sorunlarının öğrenilmesini amaçlayan terapi yöntemi oyun terapisi olarak adlandırılır. Terapi için özel hazırlanan odada oyuncaklarla oynayan çocuklara sorular veya hikayeler yaratılarak bunlara verecekleri tepkiler gözlemlenir. Bu sayede çocukların yaşadıkları travmalardan veya olaylardan nasıl etkilendikleri anlatılan hikaye veya olaya verdikleri tepkilerle anlaşılabilir.

Terapi merkezimiz çocukların iç dünyalarını anlayabilmek adına onlar için oyun terapi hizmeti verir. Uzmanlarımız oyun terapisini kullanarak çocukların sorunlarını gidermeye ve onların iyi bir geleceğe sahip olmalarına yardımcı olmak için çalışır.

Oyun Terapisiyle Çözüm Bulunabilen Rahatsızlıklar Nelerdir?

İstanbul Kadıköy ve Ataşehir’de şubeleri bulunan Değişim Terapi merkezimiz çocuklarının sorunlarından kurtulmak isteyen aileler için çocuk terapistleriyle çalışır. Çocuk terapistlerimiz oyun terapisinden yararlanarak çocukların her türlü psikolojik sorununun tespit edilmesini sağlar. Aynı zamanda da bu rahatsızlıkların ortadan kalkması adına çalışmalar yapar.

Oyun terapisinden yararlanarak çözüm bulabildiğimiz çocuk psikolojik rahatsızlıkları şunlardır;

  • Davranış bozuklukları (yalan söyleme, inatçılık, kavgacılık, saldırganlık ve çalma sorunları)
  • Duygusal bozukluklar (kekemelik, uyku bozuklukları, kaygı, obsesiflik, korku ve okul fobisi)
  • Alışkanlık bozuklukları (tırnak yeme, parmak emme, altına kaçırma)
  • Dikkat eksikliği
  • Kardeş kıskançlığı
  • Sınav kaygısı
  • Hiperaktivite bozukluğu

Bu sorunlardan birisinin çocuğunuzda olduğuna dair şüpheniz buluyorsa terapi merkezimize gelebilir ve çocuklarınız için oyun terapi hizmeti alarak bu sorunlarına karşı çözüm bulabilirsiniz. Ayrıca davranışlarında gördüğünüz bozuklukların neden kaynaklandığını öğrenebilirsiniz.

Oyun Terapiden Yararlanabilecek Yaş Grubu Hangisidir?

Oyun terapi hizmeti verebilmemiz için çocukların belirli yaş aralığına gelmiş olması gerekir. Bu yaş aralığı 2 yaşla başlayarak 12 yaşa kadar devam edebilir. Ayrıca oyun terapisi hizmetinin ilerleyen yaş grupları için fayda sağladığı durumlar vardır.

Oyun Terapi Seans Süresi Ne Kadardır?

Çocukları için oyun terapi hizmeti almak isteyen aileler terapi seans süresinin ne kadar olduğunu merak ederler. Seans süremiz çocuğun yaşadığı soruna bağlı olarak değişiklik gösterir. Çocuk büyük bir travma yaşamış ve bu travmanın onda nasıl etki bıraktığının terapiyle anlaşılması isteniyorsa seans süresi uzun sürebilmektedir. Oyun terapisi 20 seansa kadar sürebilen bir terapidir ve çocuğun sorunun tespit edilmesi veya çözüme ulaşılmasıyla seans tamamlanır.

Oyun Terapisinin Çocuklara Sağladığı Faydalar

Çocukların kendilerini oyunla ifade etmesi anlayışına dayanan oyun terapi hizmetimiz çocuklara pek çok fayda sağlar. Bu faydalar arasında şunlar bulunur; korkularını yenerler, kendilerini rahat ifade edebilirler, kendilerine güvenleri artar, sorumluluk duyguları güçlenir ve sorunlarla mücadele etmeyi öğrenirler. Çocuklarınızın oyun terapisiyle bu faydaları kazanmasını isterseniz iletişim numaralarımızı kullanarak terapi randevusu alabilirsiniz.