OYUN TERAPİSİ

Çocuklar Oyunla Büyür.

Çocuklar ilk bebeklik dönemlerinden itibaren sürekli oyun oynarlar. Oyun çocuğun hem zihinsel hem de ruhsal gelişiminde çok önemli rol oynar. Çocuklar, hayatı öğrenme ve deneyimleme, kaygı ve stresle başa çıkma, öğrenme ve yaratıcılık, akışkan bir dil becerisi kazanma ve daha pek çok konuda oyundan fayda sağlarlar.

Oyun oynayarak büyüyen çocuk  gelişen çağın teknolojik gelişmeleriyle gerçek oyundan uzaklaşmış ve daha çok sanal dünyanın getirdiği oyunlarla oyun oynamaya başlamıştır. Oysa ki gerçek oyun çocuğun doğal terapisidir.

Gerçek oyun çocuğun içinde fiilen ve aktif rol aldığı bireysel yada grup içinde gerçekleşen bir faaliyettir.  Çocuğa bedensel yada ruhsal  zarar vermeyecek olan her şey  oyunda kullanılabilir.

Oyun çocuğun her gelişim döneminde farklılık gösterecektir. Bebeklik oyun ve oyuncakları ile 3 yaş ve üzerinde tercih edilecek oyuncaklar değişecektir. Diğer taraftan seçilen oyuncaklar özellikle ilk çocukluk çağında çok eğitsel ve kurallı olmamalı ve çocuğun daha bağımsız oyun kurabildiği oyun ve oyuncaklar tercih edilmelidir.

Çocuklarının psikolojik problemleri için bize başvuran ailelere destek olurken (zihinsel, akademik yada psikiyatrik sorunlar ayrıca değerlendirilir ve tedavi uygulanır) temel tedavi olarak oyun terapisini tavsiye etmekte ve uygulamaktayız.

İstanbul Ataşehir ve Bakırköy de  bulunan  Değişim Psikolojik Danışmanlık  Merkezimizde  Uzman Psikolog Ayşe Yanık ile çalışan  Klinik  Uzman Psikologlar, Özel Eğitim  Uzmanı, Dil Terapisti ve Psikiyatr dan oluşan ekibiyle  siz danışanlarına hizmet vermektedir.Oyun Terapisi İstanbul

Oyun bir çocuğun en önemli işidir. Çocuklar oyun ortamında kendilerini serbestçe ifade ettip, yaşantılarını yansıtırlar ve dış dünyaya farketmeden hazırlık yaparlar. Ayrıca oyun, çocuğun gelişimindeki en önemli araçlardan biridir. Çocuklar oynayarak dış dünyayı tanırlar ve onunla baş etmenin yollarını öğrenirler. Özellikle okul öncesi dönemdeki çocuklar için duygu ve düşüncelerin ifade edilebileceği en uygun ortam oyundur. Çocuğun psikolojik sorunlarını gidermeyi, onun daha uyumlu olması için yardımcı olmayı amaçlayan, çocuk ve terapistin birbirlerini oyun yolu ile etkiledikleri bir yöntemdir.

Oyun terapisi  danışan terapistle bire bir seansa girer. Bu, danışan ve terapistin beraber çözebileceği problemler için başvurulan temel yöntemlerden biridir.