GRUP TERAPİSİ

Psikiyatri
PSİKİYATRİ
25 Mart 2019

GRUP TERAPİSİ

Grup Terapisi

Grup Terapisi Hakkında

Grup terapisi benzer problemler yaşayan sayıları 5 ile 12 kişi arasında değişen  bir ya da iki  uzman rehberliğinde gerçekleşen bir psikoterapi yöntemidir. Grup terapisinin amacı kişilerin hem kendi yaşamındaki zorluklara çözüm bulması hem de paylaşımlarla beraber diğer grup üyelerine yardımcı olmasıdır. Bu tür terapiler sayesinde katılımcılar öz farkındalık kazanırlar. Zorluklarla baş etmede yeni kaynaklar geliştirirler. Grup terapisi genellikle altı ya da on iki katılımcı ile yapılır. Grupları oluşturan katılımcıların sayısı, grup türüne göre değişir. Bazı gruplar 18 kişiye kadar oluşturulabilir. Üye sayısında zamanla azalmalar görülebilir. Bazı katılımcılar gruptan çok çeşitli nedenlerle ayrılmak isteyebilir. Yeni katılımcılar katılabilir. Grup terapisi etkinlikleri bireysel terapi ile de desteklendiğinde en mükemmel sonuca ulaşılır.

 

Grup Terapisinin Türleri

 

Bu psikoterapi yöntemi genellikle kapalı grup terapisi ve açık grup terapisi olmak üzere ikiye ayrılır. Kapalı grup terapisinde, terapinin başlangıcındaki katılımcılar dışında danışan kabul edilmez. Daha açık bir ifade ile yeni katılımcı alınmaz.Gruba katılım sadece dönem başında ya da yıl sonunda gerçekleşir. Böylece katılımcılar birbirlerini tanır ve güvenirler. Ancak kapalı grup terapisinde grubun devamlılığı tehlike altındadır. Katılımcıların büyük bir bölümü ayrıldığında terapi sonlandırılabilir. çık grup terapisi ise her daim yeni katılımcılara ve danışanlara açıktır. Kayıt yaptıran katılımcılar, önce bekleme listesine alınır. Gruptan ayrılan olduğunda bu bekleme listesindeki kişiler terapiye davet edilir. Böylece danışanlar, daima bir terapi grubunun içinde kalabilirler.

grup terapisi degisim

 

Grup Terapisinin Avantajları

Grup terapisinin faydaları şu şekilde sıralanabilir :

 

  • Sosyal çekincelere sahip olan katılımcılar, grup terapisinde kendilerini daha rahat hissederler.
  • Başkalarının da benzer problemlere sahip olduğunu görmek katılımcıya kendini “iyi” ve “normal” hissettirir.
  • Başkalarının benzer sorunlarla nasıl baş ettiğini görmek, kişiyi yeni çözüm yolları bulması konusunda motive edebilir.
  • Terapist, kişinin sosyal durumlardaki tepkilerini gözlemleme şansı elde eder. Bu sayede katılımcıya özel dönütler verebilir.
  • Grup üyelerinin takdirini veya desteğini kazanmak, kişinin kendini daha iyi hissetmesini sağlayabilir.
  • Gerçek hayatın bir provası olan grupta danışanlar hayatlarında uygulamak istedikleri değişiklikleri kolayca açıklayabilirler.
  • Benzer problemlere sahip olan kişiler, daha kolay anlaşabilir.
  • Grup terapisi, bireysel terapiye göre daha ekonomiktir.

 

İşte bu noktada; İstanbul Ataşehir de  bulunan Değişim Psikolojik Danışmanlık  Merkezimizde  Uzman Psikolog Ayşe Yanık ile çalışan  Klinik  Uzman Psikologlar, Özel Eğitim  Uzmanı, Dil Terapisti ve Psikiyatr dan oluşan ekibiyle  danışanlarına birçok alanda grup terapisi hizmeti vermektedir. Eğer bu tür bir psikoterapi yönteminden yardım almak isterseniz, bizimle iletişime geçebilirsiniz.