Güçlü ve Etkili Psikoterapi: EMDR Terapisi

dikkat eksikliği
Dikkat Eksikliği
3 Aralık 2021
Psikolojik Hastalıklar
Psikolojik Hastalıklar Nelerdir?
8 Mart 2023

Güçlü ve Etkili Psikoterapi: EMDR Terapisi

Güçlü ve Etkili Psikoterapi: EMDR Terapisi

Bulunduğumuz modern toplumdaki birçok insanın baş etmek için mücadele verdiği; depresyon, kaygı bozukluğu, travma sonrası stres bozukluğu ve yeme bozukluğu gibi rahatsızlıkların tedavisinde EMDR terapisi kullanılır. Günlük yaşantımıza etki eden ve zorlayıcı sonuçlar doğuran rahatsızlıklar bu yöntem ile kontrol altına alınabilir. Her yaş grubu ve her tür psikolojik rahatsızlık için uygun olan bir yöntemdir.

EMDR Terapisi Nedir?

EMDR terapisi nedir sorusu özellikle son zamanlarda sıkça merak edilen bi konu haline gelmiştir. İngilizce açılımı “Eye Movement Desensitization and Reprocessing” olan EMDR terapisi Türkçe ’de “Göz Hareketleri ile Duyarsızlaştırma ve Yeniden işleme” olarak bilinmektedir.  Bu yöntem hayatımızda karşı karşıya kaldığımız ve etkisinden kurtulamadığımız olayların ve hislerin etkisinden çıkabilmemize yardımcı olur.

Bu psikoterapi çeşidinde zihnimizin içinde varlığını sürdüren anılarımıza ait bilgiler yeniden işlenir. Terapist tarafından hedef anılara ulaşılır ve terapi ile birlikte bu anılar işlenerek değiştirilir. Sürecin sağlıklı bir şekilde ilerlemesi için her aşamada terapistin danışana rehberlik etmesi önemlidir.

EMDR Terapisi Nasıl Yapılır?

EMDR tedavisi, tüm dünya tarafından kabul edilmiş bir terapi yöntemidir. Bazı insanlar hipnoz olduğu yanılgısına kapılır fakat terapi süreci boyunca danışmanın bilinci yerindedir. Öncelikli olarak danışanların geçmişlerindeki anılar saptanır. Ardından hedef anılara erişim sağlanır. EMDR terapisi nasıl yapılır sorusu günümüzde oldukça popülerdir.

Terapistin göz hareketlerini rahatlıkla uygulayacağı bir konumda oturması son derece önemlidir. Bu süreç boyunca danışanın kendini rahat hissedeceği bir ortam oluşturulması gerekir. Gözler sağdan sola doğru hareket ettirilir ve böylece beyindeki yarımkürelere çift yönlü bir uyarı gönderilir. Bu terapide yalnızca anıya değil aynı zamanda duygulara da odaklanılır.

Değişim Terapi:EMDR Tedavisi

Değişim Terapi, tedavi sürecinin sağlıklı bir şekilde ilerlemesi için uzman ve samimi ekibiyle birlikte danışanlarımıza güvenli bir ortam sunuyoruz. Ayrıca ruh sağlığının kıymetini biliyor ve danışanlarımıza çıktıkları bu yolda 2009 yılından beri etik bir hizmet veriyoruz! Uzman terapistlerin danışanla kurduğu ilişkinin tedavi sürecine olan etkilerinin bilincinde olan ekibimizle birlikte daima sizlerin yanındayız!