Diyetisyen

dikkat eksikliği
Dikkat Eksikliği
3 Aralık 2021
Diyetisyen
Güçlü ve Etkili Psikoterapi: EMDR Terapisi
14 Şubat 2022

Diyetisyen

Değişim Terapi ekibi olarak artık Diyetisyen hizmeti de vermekteyiz. Ekibimize katılan diyetisyen Nursel Zengin’den randevu alarak diyetisyenlik hizmeti alabilirsiniz.

İnsanlar için diyet ve beslenme programları hazırlayan sağlık uzmanlarına diyetisyen ismi verilir. Diyetisyenler kişiler için diyet hazırlarken kişilerin sağlık durumunu, yaşını ve laboratuvar sonuçlarını dikkate alırlar. Amaçları kişilerin sağlıklı bir beslenme gerçekleştirmesi ve bu sayede sağlıklı ömür sağlamalarına yardımcı olmaktır.

Diyetisyen Nasıl Olunur?

Diyetisyen olmak isteyen kişilerin mesleklerini yapabilmeleri için uygun bölümde eğitim almaları gerekir. Bunun için adaylar üniversite tercihlerinde üniversitelerde bulunan Beslenme ve Diyetetik bölümlerini yazabilirler. Beslenme ve Diyetetik bölümü lisans bazında eğitim veren bir bölüm olup 4 yılın sonunda kişilerin diploma alarak diyetisyenlik yapmaya başlamaları mümkündür.

Beslenme ve Diyetetik bölümünün dışında Halk Sağlığı Hemşireliği, Halk Sağlığı Uzmanlığı, Aile Ekonomisi Uzmanlığı ve Ev Ekonomisi gibi bölümlerden mezun olarak da diyetisyenlik yapmak mümkündür.

Diyetisyenin Görevleri Nelerdir?

Diyetisyenler çalıştıkları kurum ve kuruluşlarda kendileri için belirlenmiş olan görevleri yerine getirmesi gereken kişilerdir. Diyetisyenlerin yerine getirmesi gereken görevlerden bazıları şunlardır;

 • İnsanlar için sağlıklı beslenme programları hazırlamak
 • Beslenme programları hazırlarken insanların hastalıklarını göz önünde bulundurmak
 • Sağlıklı beslenme alışkanlığının edinilmesi için insanları bilgilendirmek
 • Besin türleri konusunda uzmanlık kazanmak
 • Kişilerin sağlık sorunlarına, yaşına ve özelliklerine göre diyet programları hazırlamak
 • Kişilere hazırlamış olduğu diyet ve beslenme programlarının işe yaramaması durumunda değiştirmek
 • Toplumun beslenme konusunda bilinçlenmesini sağlamaya yönelik eğitim programlarına katılmak veya programlar düzenlemek
 • Hastalık durumunda hazırladığı beslenme programının işe yarayıp yaramadığını takip etmek
 • Hastanın beslenmeyle iyileşmesi gereken durumlarda diğer doktorlarla birlikte çalışmalar yapmak
 • Beslenme alanına dair yenilikleri takip etmek ve yeniliklere uyum sağlamak

Bu görevlerin süresi ve içeriği diyetisyenin çalıştığı sağlık kurumu ve kuruluşlara bağlı olarak değişir. Bu nedenle diyetisyenlik için iş başvurusunda bulunanların çalışma saat ve şartlarını öğrenmeleri gerekir.

Diyetisyenlerde Bulunması Gereken Özellikler Nelerdir?

Beslenme ve Diyetetik bölümünden mezun olan kişilerin eğitim dışında diyetisyenlik mesleğini yerine getirmesi için sahip olması gereken özellikler vardır. Diyetisyenlerde bulunması gereken özelliklerin başında şunlar vardır;

 • Problem çözme becerisi gelişmiş olmak
 • Ekip çalışmasına yatkın olmak
 • Beslenme ve diyet alanında gelişmeleri takip etmek ve gelişmeleri çalışma hayatında uygulayabilmek
 • Beslenme konusunda makaleler yazabilecek bilgi ve beceriye sahip olmak
 • Beslenme eğitim programları düzenleyebilecek aktifliğe sahip olmak

Bunların yanı sıra diyetisyenlerin hastalar ve diyet yapmak isteyen kişilerle empati kurma becerisine sahip olması gerekir. Aksi takdirde sağlıklı beslenme konusunda insanlara gerekli bilgiyi vermesi ve onları anladığını hissettirmesi mümkün olmaz.

Diyetisyenlerin Çalışma Alanları Nelerdir?

Beslenme ve Diyetetik bölümünden mezun olarak diyetisyen unvanına sahip olan kişilerin çalışma alanları belirlidir. Bu çalışma alanları arasında kamu hastaneleri, güzellik merkezleri, özel hastaneler, spor salonları, yemek şirketleri, yaşlı bakım evleri, kreşler ve toplum sağlığı merkezleri bulunur. Ayrıca diyetisyenlerin televizyonlarda yayınlanan programlara katılarak da halkı beslenme konusunda bilgilendirmeleri mümkündür.