Detaylı Bir Rehber: NLP Nedir?

uzman psikolog
Psikolojik Hastalıklar İçin Detaylı Bir Rehber!
17 Eylül 2021
çocuk terapisi
Çocuk Terapisi: Çocukların Ruh Sağlığını İhmal Etmeyin!
15 Ekim 2021

Detaylı Bir Rehber: NLP Nedir?

NLP kısaltması Neuro Linguistic Programming için kullanılmaktadır ve terapilerde kullanılan bir yöntem olarak bilinir. Bu yöntem Richard Bandler ve John Grinder’ın birlikte çalışmasıyla ortaya çıkmıştır ve 1970’li yıların başından beri kullanılmaktadır. Peki NLP Nedir? Daha detaylı bilgi için okumaya devam edebilirsiniz!

NLP Ne Demek?

NLP uygulaması insanların sahip oldukları becerilerde mükemmele yakın olmasını amaçlamaktadır. Duygu ve düşüncelerin doğru kontrol edilebilmesiyle bunun mümkün olacağını savunmaktadır. NLP uygulaması ile hayata ya da yaşadığınız bir olaya bakış açınız değişebilir. 

Yanlış yorumladığınız birçok şeyi bu teknik ile ortadan kaldırabilir ya da duygunuzu olumlu yapabilirsiniz. NLP Ne demek sorusunu yazımızın devamında daha detaylı anlatacağız. Öncelikle hangi alanlarda kullanıldığını anlatmak istiyoruz.

NLP Aşağıda gördüğünüz alanlarda kullanılmaktadır;

  • Eğitim
  • İş dünyası
  • Kişisel gelişim
  • Terapi

Özellikle terapi alanında kullanıldığında depresyon ve panik atak gibi hastalıkların tedavi edilebildiği gözlemlenmiştir. Örneğin aslında var olmayan durumlardan dolayı panik atak yaşayan biri mevcut durumu NLP sayesinde daha iyi analiz ederek panik ataklarını ortadan kaldırabilir. NLP Nedir sorusunun en kısa cevabı daha iyi analiz etmeyi öğrenmektir.

NLP Teknikleri ve Faydaları 

NLP teknikleri hayatın her alanında kullanılabilir. NLP’nin açılımının Neuro Linguistic Programming olduğunu söylemiştik. Neuro kelimesi sinir anlamına gelir ve insanların görme, tatma, koklama gibi duyularının beyinle bağlantısını ifade eder. 

Linguistic ise hayattaki deneyimlerin dil vasıtasıyla aktarılmasını ifade etmektedir. Açılımdaki son kelime programming’dir ve bu noktada değiştirmek istediğimiz şeyleri nasıl değiştirebileceğimizi, bunun için duygu ve düşüncelerimizi nasıl planlamamız gerektiğini öğreniriz. 

Gördüğünüz gibi bu yöntem duygu ve düşüncelerimizi nasıl daha iyi kullanabileceğimizi öğretmektedir ve NLP nedir sorusunun cevabı tam olarak budur. Peki NLP’nin faydaları nelerdir? Aşağıda bunları göreceksiniz;

  1. İstemediğiniz alışkanlıklarınızı NLP ile değiştirerek hedeflerinize daha kolay ulaşabilirsiniz.
  2. Duygularınızı daha kolay yönetebilir ve duygularınızın günlük hayatınızı olumsuz etkilemesinin önüne geçebilirsiniz.
  3. Olumsuz olaylar mutlaka yaşanacaktır ancak NLP ile olayların sürecine odaklanabilir ve daha kolay atlatabilirsiniz.
  4. Özgüven kazanmanıza, motivasyonunuzu arttırmanıza ve öz farkındalık geliştirmenize yardımcı olur.

NLP Nedir artık daha iyi biliyorsunuz ancak bu teknik ile tedavi olmak ve daha detaylı bilgiye ulaşmak istiyorsanız Değişim Terapi ile iletişime geçebilirsiniz.