GRUP TERAPİSİ

PSİKİYATRİ
25 Mart 2019

GRUP TERAPİSİ

Grup terapisi

Benzer problemler yaşayan sayıları 5 ile 12 kişi arasında değişen  bir ya da iki  uzman rehberliğinde gerçekleşen bir psikoterapi yöntemidir. Grup terapisinde amaç kişilerin hem kendi yaşamındaki zorluklara çözüm bulması hem de paylaşımlarla beraber diğer grup üyelerine yardımcı olmasıdır. Başlarda kişiler grup içerisinde paylaşım yapmaktan çekinseler bile zamanla kendi yaşantılarına yakın deneyimlere tanık oldukça hem kendilerini açma konusunda rahatlayacaklar hem de anlaşıldıklarını hissederler. Terapideki hedefler gruptaki dinamiğe göre şekillendirmektedir.  Seanslar genellikle haftada bir olmak üzere 90 ile 120 dakika arasında değişmektedir.

Grup terapisinin teması bağımlılıklar, sosyal fobi, iletişim becerileri, yas, göç hastalıklar gibi ortak bir içerik olabilir. Bireysel terapiye ek olarak terapistin bilgisi dahilinde grup terapilerine katılım olabilir. Bu katılım bireysel terapinin ilerleyişi açısından destekleyici ve kolaylaştırıcı olur. Maddi açıdan bakılacak olursa grup terapisi bireysel terapiye göre daha ekonomiktir.

Grup Terapisi İstanbul Değişim Psikolojik Danışmanlık

İşte bu noktada; İstanbul Ataşehir ve Bakırköy de  bulunan  Değişim Psikolojik Danışmanlık  Merkezimizde  Uzman Psikolog Ayşe Yanık ile çalışan  Klinik  Uzman Psikologlar, Özel Eğitim  Uzmanı, Dil Terapisti ve Psikiyatr dan oluşan ekibiyle  siz danışanlarına ergenlik problemleri ile de ilgili hizmet vermektedir.

grup-terapisi-degisim

Bireysel terapiye ayrıca terapistin bilgisi dahilinde öbek terapilerine katılmak da mümkündür. Hatta bu danışanın oldukca daha hızlı ve sıhhatli ilerlemesini sağlar. Maddi olarak bakıldığında ise öbek terapisi bireysel terapiye bakılırsa oldukça daha uygundur.

Elbette tanımadığınız yabancılarla kendinize ait mahrem olarak adlandırabileceğimiz bir bölgeyi paylaşma fikrini kulağa hoş gelmeyebilir, bir tedirginlik yaratabilir. Grubu yöneten terapist bu konu ile alakalı hassasiyeti her zaman ön planda meblağ ve bireyin lehine olmayacak herhangi bir konum konuşulmaz. Rimbaud’un dediği şeklinde “ben, bir başkasıdır.” Yani bir başkasının manevi süreci sayesinde iyileşmek de mümkündür.